Locul I in Europa si 4 medalii pentru lotul Romaniei la Olimpiada de Astronomie si Astrofizica

de Magda Barascu     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2009, 13:32 NEWS | STIRI


Lotul olimpic al Romaniei a obtinut locul I in Europa, cu patru medalii - doua de aur si doua de argint, o mentiune si un premiu special la Olimpiada Internationala de Astronomie si Astrofizica.

Ioana Zelko si Marius Constantin, elevi in clasa a XII-a, la Liceul International de Informatica din Bucuresti au castigat 2 medalii de aur la editia din acest an. Miruna Oprescu, eleva in clasa a XI-a, la Liceul Teoretic "Ovidius" din Constanta a primit un premiu special pentru cea mai clara redactare a unei teze la proba teoretica.

Vlad Dumitru Margarint, clasa a XII-a, la Colegiul National "Gh. Rosca Codreanu" din Barlad este castigatorul celei de-a doua medalii de argint. Kruk Sandor, elev de clasa a XII-a, la Colegiul National "Vasile Lucaciu" din Baia Mare a primit mentiune.

Olimpiada Internationala de Astronomie si Astrofizica s-a desfasurat in perioada 19-26 octombrie, in Iran. La competitie au participat peste o suta de concurenti din 20 de tari. In randul echipelor din Europa, lotul Romaniei s-a clasat pe prima pozitie, devansand Polonia, Ucraina, Lituania, Serbia, Slovacia si Belarus.

Lotul Romaniei a terminat pe locul 3 in clasamentul general al olimpiadei, dupa India si Iran.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3171 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:38)

    Ion I [anonim]

    keep it up!
  • -3 (7 voturi)    
    aha (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:41)

    bravo lor [anonim]

    bravo lor, astrofizica nu e domeniu accesibil oricui...

    nu ca aia din Iasi care au castigat nu stiu ce olimpiada la informatica cu un proiect identic cu domnuleprimar.ro....
    • +1 (3 voturi)    
      heh (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:59)

      cioaca [anonim] i-a raspuns lui bravo lor

      olimpiadele de informatica niciodata nu vor putea fi castigate cu proiecte identice cu "domnuleprimar". problemele puse sunt probleme de logica matematica, daca nu stii despre ce e vorba macar foloseste google sa vezi variante din anii trecuti.

      oricum, felicitari acestor copii! desi nu au ce sa faca in Romania cu aceasta meserie. da' nici ca "merita" sa ramana..
  • +4 (6 voturi)    
    bravo (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:52)

    gogoasa [anonim]

    felicitari pentru reusite. Va doresc mult succes in continuare si va multumesc pentru performante, un viitor stralucit va asteapta!
  • +8 (10 voturi)    
    merita.... (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:03)

    Flo [anonim]

    ...acesti copii ar merita leafa de parlamentar; sunt convins insa ca vor fi premiati cu un 500 lei simbolic, iar universitatile din vest i-au si racolat deja!FELICITARI COPII!
  • +9 (11 voturi)    
    felicitari (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:03)

    marius [anonim]

    de fiecare data cand vad o stire buna despre romani mi se umple inima de bucurie.Felicitari elevilor romani petru aceasta performanta deosebita.Prin daruirea voastra ati reusit.
    • 0 (6 voturi)    
      bravo (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:32)

      MIT [anonim] i-a raspuns lui marius

      nu'ti uda ochii si nu te confunda cu ei,nu aveti nici un numitor comun!Ei sunt romani dintr-o intamplare(nefericita)..nu asta'i cauza succesului lor.nu furati parte din meritele lor punandu'le pe seama natiei!!Poporul nu i-a invatat nimic,statul nu le-a oferit laboratoare,sali de clasa minunate,sau burse extraordinare pt recunoasterea rezultatelor de peste ani!Va astept in USA baieti!!
      • +3 (3 voturi)    
        Snobii de serviciu! (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:34)

        laszlo varga [anonim] i-a raspuns lui MIT

        Pe vremea împuscatului de la Scornicesti se facea mult tam-tam pe faptul de a fi român.Era foarte penibil si stânjenitor de-a dreptul.Acum,niste snobi care vor sa se profileze cu nu stiu eu ce,afirma ca a fi român e o nefericire.Tot asa de penibil si stânjenitor ca reversul acestei "atitudini".A fi român nu este nici privilegiu si totodata nici dezavantaj.Dar altii cu gargauni în cap si frustrati de cine stie ce ratari personale vor sa se convinga pe ei însisi si pe altii ca e altcumva.Mai lasati-ne cu snobismele voastre.Voi nu sunteti decât un fel de vadim tudor pe de-a 'ndoaselea!PS.Ma bucur de orice succes românesc,fie ca e în sport,în cultura sau stiinta.Nu cad în pacatul sovin de a exalta "rasa româneasca",dar nici în cel de a se tot autoscuipa cu un delir greu de înteles.(Asta doar în cazul ca cei care scriu din astea aici sunt "români" si nu cumva altceva,dându-se români,încercând sa arate lumii ca "uite dom'le,românii se autodispretuiesc"
        • 0 (0 voturi)    
          @laszlo varga (Marţi, 27 octombrie 2009, 17:00)

          Regat [anonim] i-a raspuns lui laszlo varga

          Mi-a placut comentariul tau, Varga. Respect
  • +3 (5 voturi)    
    felicitari!!!! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:11)

    sergiu [anonim]

    tineti-o tot asa!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Ma bucur (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:12)

    Unu din multime [utilizator]

    Sa vad ca astfel de stiri au loc in tumultul scandalurilor politice. Sincere felicitari tinerilor, si sper sa primeasca recunostinta pe care o merita cu prisosinta.
  • -2 (6 voturi)    
    felicitari si (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:14)

    visio [anonim]

    sa plece cat mai repede din tara manelistilor; aici nu au ce sa faca
    • 0 (0 voturi)    
      Emigreaza! (Marţi, 27 octombrie 2009, 20:36)

      Ion Andreescu [anonim] i-a raspuns lui visio

      Eu cred ca mai bine ar fi sa pleci tocmai tu din "tara manelistilor"!Ce te mai tine aici???Te asigur ca insi ca tine nu sunt absolut nicio pierdere pentru România,ba din contra,pleaca cei ca tine(adica aia care stiu doar sa critice,sa cârcoteasca si sa fie Gica contra)si ramân cei care doresc si poate mai vor sa puna si umarul un pic pentru tara asta,nu doar vorbele în raspar.Emigreaza în strainatate,daca tot nu mai poti trai aici,ce si cine te mai tine???
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo lor (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:22)

    Bogdan [anonim]

    Forta de munca pentru Europa de Vest unde le este respectata munca, ca aici primesc 1000 ron premiu de la Ministerul Educatiei si la terminarea facultatii un 200 eur pe luna la cine stie ce institut.
    PACAT ca asta e realitatea si ca de atatia anii Marii Nostrii Politicieni nu se gandesc la asemenea "Mine de aur"
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:36)

    Cristina [anonim]

    O adevarata performanta! Felicitari la toti!
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:49)

    dj [utilizator]

    O performanta deosebita intr-un domeniu dificil!
  • -2 (2 voturi)    
    Are dreptatea Gionel! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:56)

    gogu [anonim]

    Uite asa vom avea si noi cosmonauti! Daca nu vorbea domn Gioana la NASA, mai pupau ei premii!:))).
    Felicitari si sa ne scrieti din SUA!!!
  • -1 (1 vot)    
    Bravo! (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:04)

    oana [anonim]

    Bravo! Sunt foarte mandra de ceea ce ati reusit sa realizati. Si, mai ales, bravo fetelor - ma bucur mult ca dovediti ca si femeile sunt foarte bune in aceste domenii.
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat... (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:29)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    In contextul in care sunt investitii 0 in cercetare in acele domenii, se obtin totusi rezultate remarcabile. Asta vine pe sistemul sportivului bine clasat antrenandu-se acasa in bureti. E ceva, de laudat...
    • 0 (0 voturi)    
      Care rezultate remarcabile? (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:15)

      Gica Contra [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

      Despre ce rezultate remarcabile vorbim? Un exemplu?
      Toate institutele de cercetare sunt conduse de niste elefanti vechi si sunt doar niste vaci de lapte.
      • 0 (0 voturi)    
        Hai sa iti raspund (Marţi, 27 octombrie 2009, 17:21)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Gica Contra

        Asta si vroiam sa zic Sherlock. Faptul ca pustii astia au facut ceva fenomenal in contextul inexistentei investitiilor in cercetare. E atat de greu oare sa intelegi din context? Na ca am pierdut jumatate de minut aiurea :)
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:22)

    Olguta [utilizator]

    Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:40)

    iul [anonim]

    Felicitari si va dorim o viata implinita. Unde va fi asta.. voi veti decide.
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 30 octombrie 2009, 16:21)

    cernea dan [anonim]

    pe toti ii cunosc am fost colegi... bravo lor!!!!